Arta
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Με τρεις νίκες ξεκίνησε την νέα χρονιά η ομάδα ΑΚ Πύρρος Αρταίων

Με τρεις νίκες ξεκίνησε την νέα χρονιά η ομάδα Πύρρος Αρταίων.

Μία νίκη ιδιαίτερης βαθμολογικής σημασίας για το αντρικό τμήμα απέναντι στον ΒΑΟ και δύο νίκες για τους παίδες, την Δευτέρα 6/1 μέσα στην Αμφιλοχία και το Σάββατο 11/1 εντός έδρας με αντίπαλο τον ΑΓΟΦ.

Αναλυτικά:
ΑΝΤΡΙΚΟ 12-01-20:
ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ – ΒΑΟ 64-61 (17-18//28-37//44-44//64-61)
ΠΥΡΡΟΣ (ΚΩΣΤΑΠΑΠΠΑΣ Γ)
Σαπρίκης Β ….Χίντζιος Θ 9 ….Πέτσας Π 6(1) …Λώλος Π 2 …. Σκορδής Ορ 3(1) …. Αναγνώστου Γ 2 ….. Βάσιος Θ 6 … Κότσικας Γ. 13(3) ….Αθανασίου Θ … Δημητρίου Γ 23(3).
ΒΑΟ (ΠΕΤΑΝΙΤΗΣ Α)
Γαλιάγρης Γ …Χριστοδούλου Κ …. Αποστολάκης Θ ….Ζολώτας Θ ….Κέφης Δ …. Τζελέπης Γ ….Τζαδήμας Κ 4 …. Γεωργάκης Δ. 19(1) …..Θεοδωρόπουλος Σ 17(1) ….Λουκάς Ε 13 …Κέφης Α 4 ….Λάμπρου Γ 4.

Δυνατό ξεκίνημα με 10-2 για την ομάδα και αντίδραση από τον ΒΑΟ κλείνοντας το α’ δεκάλεπτο πίσω με 1 πόντο διαφορά. Στο β’ δεκάλεπτο οι παίχτες έκαναν πολλά λάθη με μπάλα και στην σκέψη με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά στο -9. Στην επανάληψη οι παίκτες με καλή άμυνα, αλλά μέτρια επίθεση, ισοφαρίσε το παιχνίδι σχετικά εύκολα.

Στο δ’ δεκάλεπτο προηγηθήκαν στο 34΄ με 51-44, έχοντας σερί 8 λεπτά χωρίς να δεχθούμε καλάθι, εν συνεχεία στο 36’ εκ νέου ισοπαλία 52-52 και στο 38’ νέο προβάδισμα 58-52. Στο τέλος έδειξαν ψυχραιμία και χαρακτήρα πετυχαίνοντας άλλη μια νίκη.

Η άμυνα ήταν το κλειδί στο ματς με κορυφαίο στο κομμάτι αυτό τον Πέτσα Παναγιώτη, ενώ οι Δημητρίου, Κότσικας, Χιντζιος έδωσαν τις περισσότερες επιθετικές λύσεις. Επίσης από τους μεγάλους παίκτες Λωλος, Βάσιος Αναγνώστου έδωσαν δύναμη και εμπειρία στο παιχνίδι ενώ σημαντική η παρουσία των μικρών αθλητών: Σκορδή (γ’ Γυμνασίου), Λιάπατα και Σαπρίκη.

ΠΑΙΔΙΚΟ 6-1-20:
Γ.Ο. ΑΜΦΙΛΟΧΙΑΣ – ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ 52-55 (13-20//30-32//39-40//52-55)
ΓΟΑ(ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ Σ)
Τσακνής Β …. Χαρδαλιάς Α …. Παπαλέξης Ο 28(6)….. Τσουμάνης Δ 20(3) ….Σκουλογιάννης Β 4 ….Τζιανούμης Κ ….
ΠΥΡΡΟΣ(ΚΩΣΤΑΠΑΠΠΑΣ Γ)
Αθανασίου Θ 9….. Στράτης Δ ….. Παπαρούνης Γ ….Χαλάστρας Κ …. Σακκάς Ρ 4(1) ….Πέταλης Σ …. Σακκάς Χ …. Σπυροπαππάς Γ 4….. Σταύρου Α 7(1)….. Σκορδής Ορ 31(2) ….Τράμπας Δ …

Στο 1ο ημίχρονο η ομάδα επικράτησε πλήρως μέχρι το 17’ λεπτό όπου και προηγήθηκε με 16-32, αλλά στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου υπήρχε χαλάρωση, κακές επιλογές με αποτέλεσμα να χαθεί η διαφορά.

Στο 2ο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν συνεχώς ντέρμπι με το σκορ να εξελίσσεται πόντο – πόντο, Στο τέλος, 45 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο ΓΟΑ προηγήθηκε με 52-51 στο, αλλά κατορθώσανε με ένα σερί 4-0 να πάρουν την νίκη. Κορυφαίοι της ομάδας μας οι Σκορδής και Αθανασίου.

ΠΑΙΔΙΚΟ 11-1-20:
ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ – ΑΓΟΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ=47-46 (9-8//24-16//41-29//47-46)
Αθανασίου Θ. 13….. Σκορδής Ορ. 13…. Παπαρούνης Γ 5(1) … Σταύρου Α 5(1) ….Σακκάς Χ …. Σπυροπαππάς Γ 3 ….Πέταλης Σ 5 …. Τράμπας Δ. 3(1).

Πολύ καλό 1ο ημίχρονο από τους παίκτες, κυρίως στην άμυνα, φτάνοντας την διαφορά στο +8. Στο γ’ δεκάλεπτο η ομάδα παρουσίασε βελτίωση στην επίθεση, δημιουργώντας προβάδισμα με 12 πόντους. Αρνητικό σημείο το δ’ δεκάλεπτο όπου η γηπεδούχος ομάδα άλλαξε την ροή του παιχνιδιού, ισοφάρισε τον αγώνα και κατόρθωσε να προηγηθεί 45-46 στα 32 δευτερόλεπτα. 12 δευτερόλεπτα πριν την λήξη εύστοχησαν σε 2 βολές και ανταποκρίθηκαν στην τελευταία άμυνα παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο του αγώνα.